Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie pacjenta do zabiegu

Stan zdrowia Państwa pupila często wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu ogólnym. Fachowa wiedza i nowoczesne metody leczenia pozwalają na zmniejszenie ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym i operacją. Należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku istnieje pewne, niewielkie ryzyko wystąpienia komplikacji, nawet przy rutynowym zabiegu. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do zabiegu przebiegającego w znieczuleniu ogólnym.

1. Postępowanie właściciela zwierzęcia przed zabiegiem

Ważne jest aby zwierzę w dniu zabiegu miało pusty przewód pokarmowy. Wypełniony układ pokarmowy jest dodatkowym obciążeniem układu krążenia, również niektóre środki znieczulające mogą powodować wymioty a w konsekwencji zachłyśnięcie i poważne komplikacje zagrażające życiu. Na 24 godzin przed zabiegiem nie podajemy zwierzęciu pokarmu, wodę natomiast podajemy bez ograniczeń. Zwierzęta wolno wychodzące powinny być przetrzymane przez 12 godzin w zamkniętym pomieszczeniu i wyprowadzane na spacer na smyczy. W dniu poprzedzającym zabieg i w dniu samego zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego zwierzęcia.

2. Postępowanie właściciela zwierzęcia po zabiegu

Po zabiegu chirurgicznym jeszcze przez kilka do kilkunastu godzin organizm zwierzęcia nie funkcjonuje normalnie. W okresie wybudzania zwierzęta wykazują nadmierną wrażliwość na bodźce zewnętrzne np. hałas, dotyk, jaskrawe światło. Również temperatura ciała ulega obniżeniu. Dlatego ważne jest zapewnienie zwierzęciu spokoju, umieszczenie go w ciepłym, zacienionym miejscu i okrycie kocem. Podczas wybudzania najpierw powraca świadomość, a dopiero później zwierzę zaczyna kontrolować swoje ruchy. Dlatego należy naszemu pupilowi przygotować legowisko na podłodze w bezpiecznym otoczeniu z możliwością ciągłej kontroli jego zachowania przez właściciela, aby uniknąć niepożądanych urazów. Wywołany zabiegiem stres powoduje, ze przy wybudzaniu pacjent może popiskiwać i piszczeć. Nie jest to jednak spowodowane bólem , gdyż po zabiegu zwierze otrzymuje leki przeciwbólowe. Po kilku godzinach od zabiegu należy stopniowo wprowadzać wodę, a po kilkunastu godzinach pokarmy półpłynne i wreszcie stałe. Głodówka stosowana w okresie przed i po zabiegu nie będzie miała żadnego niekorzystnego skutku dla zwierzęcia. Celem zapewnienia jak najlepszego gojenia się rany pooperacyjnej zwierzę powinno być w tym okresie pod szczególnym nadzorem: psy powinny być wyprowadzane wyłącznie na smyczy, koty powinny być trzymane w domu. W celu zabezpieczenia rany pooperacyjnej należy stosować specjalny kołnierz lub ubranko pooperacyjne które uniemożliwią dostęp do rany. Bardzo ważne jest aby przestrzegać terminów wizyt kontrolnych, wszelkich zaleceń lekarza dotyczących podawania leków oraz postępowania w okresie rekonwalescencji.

Comments are closed.