Kleszcze atakują

Wiosna w rozkwicie i inwazja kleszczy również. Zapraszamy Państwa do gabinetu w celu dobrania bezpiecznego i efektywnego preparatu dla Państwa psa lub kota. Jakie przenoszą choroby i co powinno nas zaniepokoić?

Wśród najczęściej występujących chorób odkleszczowych należy wymienić: babeszjozę, boreliozę, anaplazmozę, hepatozoonozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Objawy tych chorób w początkowym stadium nierzadko przypominają zwykłe przeziębienie, a brak specyficznych objawów powoduje problemy w ich szybkim rozpoznaniu.

 

BABESZJOZA

Nazywana także piroplazmozą, jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Babesia. Pierwotniaki te wraz ze śliną kleszcza przekazywane są do krwi zwierzęcia, gdzie rozmnażają się wewnątrz krwinek czerwonych, powodując ich rozpad, a wskutek tego anemię u naszego psa. Zarażeniu mogą ulegać psy i koty w każdym wieku i każdej rasy.

Babeszjozę przenoszą kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus), kleszcz psi (Rhipicephalus sanguineus) i kleszcz pospolity (Ixodes ricinus).

Objawy: występują w ciągu kilku dni od chwili ukąszenia przez kleszcza. Jest to apatia, osłabienie, brak apetytu, bladość błon śluzowych, żółtaczka, gorączka. Następnie pojawiają się problemy z oddawaniem moczu, zmiana jego zabarwienia, niewydolność oddechowa, biegunka, utrata wagi.

BORELIOZA
Nazywana chorobą z Lyme, powodowana przez krętki Borrelia burgdoferi i inne. Przenoszona na człowieka i zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes.

Obecnie szacuje się, że co 3 kleszcz może przenosić boreliozę!

Objawy: w początkowym stadium choroby w miejscu ukąszenia pojawia się krostka, grudka, która z czasem przekształca się w czerwony rozprzestrzeniający się pierścień (rumień wędrujący). Następnie pojawiają się takie objawy jak: gorączka, apatia, brak apetytu, nawrotowe zapalenia stawów z kulawiznami, sztywny chód, wrażliwość na dotyk. Do tego, przy długo nierozpoznanej chorobie, dołączają się zaburzenia wzrokowe i neurologiczne

ANAPLAZMOZA
To choroba, o której do tej pory rzadko mówiło się w Polsce, a która coraz częściej zaczyna atakować nasze zwierzęta. Wywołana jest przez dwa rodzaje mikroorganizmów: Anaplasma phagocytophilum, która atakuje granulocyty oraz Anaplasma platys, która atakuje płytki krwi. Oba gatunki przenoszone są przez kleszcze z rodziny Ixodes.

Objawy: gorączka, apatia, brak apetytu, bolesność mięśni, problemy w chodzeniu, kulawizny. Zaburzenia ze strony układu pokarmowego: biegunki, wymioty. Zaburzenie oddechowe, duszność, kaszel. U niektórych zwierząt mogą wystąpić zaburzenia krzepnięcia krwi, które objawiają się jako spontaniczne krwawienia z nosa, czy krwawy mocz. Objawy mogą się pojawić już w 1-2 tygodnie od kontaktu z zakażonym kleszczem.

EUROPEJSKIE ODKLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU

Choroba wirusowa. Wywoływana przez wirusy rodzaju Alphavirus z rodziny Flaviviridae

Objawy: Charakterystyczna jest tutaj dwufazowa gorączka i objawy neurologiczne: światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, zaburzenia równowagi, bóle kostno-stawowe, porażenia kończyn, silne bóle głowy.

HEPATOZOONOZA
Choroba powodowana przez pierwotniaka z rodzaju Hepatozoon, który może atakować kości, wątrobę, naczynia włosowate mięśnia sercowego. Występuje u psów, rzadziej u kotów.

Do zakażenia dochodzi głównie poprzez zjedzenie kleszcza przez próbujące wydobyć je z ciała psy.

Objawy: powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, brak apetytu, krwista biegunka, objawy neurologiczne, przeczulica skóry, matowienie sierści.

Poza tymi chorobami istnieje wiele innych przenoszonych przez kleszcze, które na szczęście bardzo rzadko spotyka się w naszym kraju. Zauważa się jednak, że coraz częstsze, dalekie podróże naszych podopiecznych powodują, że i u nas zaczynają się pojawiać.

Jak walczyć z kleszczami?

Najskuteczniejszą walką z kleszczami jest szeroko pojęta PROFILAKTYKA. Polega ona na stosowaniu u naszych zwierząt odpowiedniego preparatu. Na polskim rynku obecne są środki, które mają za zadanie odstraszyć, jak i zabić niebezpieczne pajęczaki.

Mamy do wyboru:
Obroże skuteczne do 8 miesięcy
Płyny spot on, wylewane na kark działające do 4 tygodni
Płyny w aerozolu do spryskiwania po całym ciele

Wybór preparatu i skuteczność działania jest cechą indywidualną, dlatego też najlepiej udać się do swojego lekarza weterynarii, on z pewnością zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Na koniec pamiętajmy o jednej prostej zasadzie: „LEPIEJ ZABEZPIECZYĆ NIŻ LECZYĆ” -zminimalizujemy wtedy ryzyko zachorowania przez naszego pupila na którąś z chorób odkleszczowych.

4 Responses to Kleszcze atakują

 1. Geier pisze:

  Hochwertige Waren vom Produzent. Fabrikverkauf.
  Versand am gleichen Tag aus Frankfurt. Bis 90 % günstiger als auf dem Markt.

  Reifentüten mit und ohne Logo.
  Stretch Folie. Alle Größen / Sorten.
  Kartons.
  Klebebänder.
  Malerkrepp. Malerfolie. Werkzeug.
  Spänesäcke.

  Alles für Umreifung. Umreifungsband, Verpackungsband, Klemmen, Hülsen, Spanner…….

  Gewebesäcke. Kartoffelsäcke. Laubsäcke.
  Raschelsäcke. Zwiebelsäcke.
  Luftpolsterfolie.
  Baufolie. Estrichfolie. Gartenfolie. Teichfolie. Abdeckfolie. Schutzfolie.
  Panzerband. Doppelklebeband. Teppichband.
  Handschuhe.
  Müllsäcke und Vieles mehr.

  Info auf: folmax.de

  Mit freundlichen Grüßen

 2. Krüger pisze:

  Müllsäcke, Abfallsäcke alle Sorten.
  Gewebesäcke. Kartoffelsäcke. Laubsäcke.
  Raschelsäcke. Zwiebelsäcke.
  Spänesäcke.

  Hochwertige Waren vom Produzent. Fabrikverkauf.
  Versand am gleichen Tag aus Frankfurt. Bis 95 % günstiger als auf dem Markt.

  Arbeitshandschuhe und Vieles mehr.

  Info auf: folmax.pw

  Mit freundlichen Grüßen

 3. Ellpoer pisze:

  Cialis Rue Du Four Levitra France Buy Cheap Effexor Online zoloft 100 without a prescription Buy Tuf 20 Softabs Cheap Crotamiton

 4. TomasLah pisze:

  Muzyka Klubowa Ściągnij http://0daymusic.org/premium.php
  Informacje:
  Szybkość serwera 1 GB / s.
  Więcej 11 lat archiwów scen 1990-2019.
  Serwer 124 TB muzyki.
  Aktualizowany codziennie od 20 GB do 50 GB.
  Wszystkie style, posortowane według roku.
  Klipy muzyczne posortowane 2000-2017.
   
  Sprzedawca:
  Abonament Premium T – 20 GB – 2 dni
  Abonament Premium A – 300 GB – 30 dni
  Abonament Premium B – 900 GB – 90 dni
  Abonament Premium C – 2500 GB – 180 dni

Dodaj komentarz